UKRAYNA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU: HABERLER17 Temmuz 2014 günü korkunç bir facia meydana geldi. Amsterdam (Hollanda) - Kuala Lumpur (Malezya) istikametinde MAS-17 nolu seferi yapan Malezya Havayolları'nın Boeing-777 yolcu uçağı, Ukrayna'daki Donets ilinin Rusya Federasyonu'na yakın bir sınır bölgesinden 10100 metrelik rakımda geçerken yerden atılan bir füze ile vuruldu. Saat 16:20'da radarlardan kaybolan uçakta kurtulan olmadı, 280 yolcu ve 15 mürettebat üyesi hayatlarını kaybetti.
Uçağın düştüğü bölge (Donetsk ili Şahtarsk ilçesi Grabove kasabasından Kuzey-Batı'ya doğru 3 km), Rusya Federasyonu'nun desteklediği ayrılıkçı terör grupları tarafından halen kontrol edilmektedir. Ukrayna Hükümeti, arama-kurtarma ekiplerinin ve bilirkişilerin bölgeye girmelerinin ayrılıkçılar tarafından engellenmemesi için gerekli çalışmaları yapmaktadır.
Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, çatışma bölgesinde uçaksavar sistemlerini hiç kullanmadı, olay esnasında Ukrayna uçaksavar sistemleri ve savaş uçakları bölgede yoktu. Bu arada ayrılıkçı terör grupları uçaksavar füze sistemlerini Ukrayna uçakları ve helikopterlerine karşı aktif bir şekilde kullanmaktadır. Ayrıca, 14 ve 16 Temmuz'da Rusya Federasyonu topraklarından atılan füzelerle Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'ne ait An-26 ve Su-25 uçakları düşürüldü, söz konusu Boeing-777 son birkaç günde düşürülen 3. uçak oldu. Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU)'nun kaydettiği, teröristler arasında yapılan telefon konuşmaları, Boeing-777 uçağının Rus yanlısı teröristler tarafından Rus malı silahlarla vurulduğunu net bir şekilde kanıtlamaktadır (orijinal kayıt: http://youtu.be/V5E8kDo2n6g, İngilizce altyazılı: http://youtu.be/BbyZYgSXdyw, Almanca altyazılı: http://youtu.be/jb3Y_eWkAmc.
Öncelerde Ukrayna'da hiç olmayan terörizmin, ülkenin iç siyasi problemlerinden değil, teröristleri yöneten, onlara silah, para ve asker gönderen Rusya Federasyonu devleti tarafından yapılan müdahalelerden kaynaklandığını açıkça görmekteyiz.
Ukrayna'ya ve bütün Dünya'ya büyük bir acı veren bu trajedi ile ilgili olarak, ölenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz.

* * *

Law of Ukraine No 1207-VII of 15 April 2014 On Securing the Rights and Freedoms of Citizens and the Legal Regime on the Temporarily Occupied Territory of Ukraine

Закон України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України"

* * *

DİKKAT! Yabancılar ve uyruksuz şahıslar Ukrayna'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sevastopol şehri topraklarına ancak Ukrayna mevzuatına ve Ukrayna'nın imzaladığı uluslararası anlaşmalara uyarak giriş yapabilirler.
Vize rejimi öngörülen ülkelerin vatandaşları, ilgili vizeleri almak için Ukrayna'nın yurtdışındaki diplomatik ve konsolosluk misyonlarına müracaatta bulunmalıdırlar.
Ukrayna'ya vizeli veya vizesiz giriş hakkı olan yabancılar, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sevastopol şehri topraklarına ancak Ukrayna'nın faal hudut kapıları üzerinden giriş ve çıkış yapabilir, pasaportlarına veya emigrasyon kartlarına ilgili işaretlerin konulması gerekmektedir.
Yabancıların ve uyruksuz şahıslar tarafından Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sevastopol şehrine yapılan seyahatler esnasında Ukrayna kanunlarının çiğnenmesi, Ukrayna topraklarının bir kısmına yapılan işgallerin desteklenmesi anlamına gelir ve bu insanlara Ukrayna mevzuatı gereğince cezaların ve ayrıca uluslararası yaptırımların uygulanmasına yol açabilir.

* * ** * ** * ** * ** * *

Ukrayna Cumhurbaşkanı'nın 3 Aralık 2013 tarih ve 665/2013 sayılı Emrine göre, Ukrayna'ya gelen veya Ukrayna üzerinden transit olarak geçen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ukrayna'ya vizesiz olarak giriş yapabilecek, 60 gün kadar bir çıkış yapmadan Ukrayna'da kalabilicektir. Bununla birlikte, 180 günlük bir dönem içinde Ukrayna'da toplam kalma süresi 90 günü aşmamalıdır. Söz konusu Emir, 4 Aralık 2013 gününden itibaren yürürlüğe girdi.

* * *

21 ile 23 Kasım 2013 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenecek olan LOGİTRANS Fuarına, Ukrainian State Center of Transport Service "Liski" Şirketi katılacak (salon no:10, stand no:523).
USCTS "Liski", 22 Kasım günü saat 13.30'da 2. kattaki Pamukkale Konferans Odası'nda, "Viking" and "ZUBR" intermodal train projects. Connecting Black Sea with Baltics and Scandinavia" sunumunu yapacaktır.
USCTS "Liski"nin standına ve yapacağı sunuma tüm ilgilileri davet ederiz.

* * *

Dikkat! Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu 30 Eylül 2013 tarihinde HSBC Bank A.Ş. Florya Şubesindeki hesabını kapatıp, Florya Asfaltı No:68 Florya Bakırköy İstanbul adresindeki (aynı binada bulunan) Denizbank A.Ş. Florya Şubesi'ne geçecektir. Konsolosluk işlem ücretleri 30 Eylül 2013 tarihinden itibaren Denizbank A.Ş. Florya Şubesi'ndeki 3940-7608201-352-USD nolu (IBAN no: TR250013400000760820100002) hesabına yatırılacaktır.

* * *

İstanbul Ticaret Odası, 23-26 Ekim 2013 tarihlerinde Kiev Expo Plaza'da "Ukrayna 1. Türk Ürünleri Fuarı"nı düzenleyecektir. Katılmak isteyenlerin İTO Fuarlar ve Dış İlişkiler Şubesi'ne başvurmalarını tavsiye ediyoruz.

* * *

1. Uluslararası “ABC: Ukraine & Partners” İş Konferansı13-14 Haziran 2013 tarihlerinde Kiev'de 1. Uluslararası “ABC: Ukraine & Partners” İş Konferansı düzenlenecek. Bu zirveye Ukrayna Hükumeti'nin bakanları, parner ülkelerin üst düzey devlet yetkilileri, ticaret ve sanayi odalarının ve uluslararası ticaret ve bankacılık örgütlerinin başkanları, Dünya'nın önemli iş adamları katılacaktır.
Değerli basın mensuplarını söz konusu etkinliği andınlatmaya davet ediyor, gerekli akreditasyon formunu sunuyoruz.

* * *

1944 yılında Kırım Tatar Halkına uygulanan sürgünün kurbanlarının anısına, 18 Mayıs 2013 günü Ukrayna bayrağına bir yas kurdelesi konuldu.

* * *

18 Mayıs tarihinde Kırım Tatar sürgününün yıldönümü vesilesiyle yapılacak eylemlere binlerce Kırımlı katılacak. Stalin rejiminin insanlığa karşı işlediği bu cinayet unutulmamalı. Başkonsolosluğun basın basın açıklamasının devamı...

* * *

UIA - Ukrainian International Airlines 22 Nisan 2013 tarihinde "Ukrainian International Airlines" şirketi Kiev - İstanbul - Kiev tarifeli uçuşlarına başladı. UIA uçağı Kiev Boryspil Havalimanı'ndan her sabah saat 6.40'ta hareket edecek, saat 9.35'te ise İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Kiev'e dönecektir. Sefer açılışıyla ilgili tören fotoğraflarını görmek için Başkonsolosluğumuzun Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Mayıs ayının ortasından itibaren Kiev ile İstanbul arasındaki 2. sefer eklendi, ayrıca Odesa-İstanbul seferi de açıldı.

* * *

AvtoKrAZ A.Ş., Kremençuk Oto Montaj Fabrikası Ltd., Kremençuk Tekerlek Fabrikası A.Ş., Kremençuk Yol Makineleri Fabrikası A.Ş. gibi şirketlerin faaliyet gösterdiği, Ukrayna'da otomotiv sektöründe önemli bir rol oynayan Kremençuk şehrinde 23 Ocak 2013 tarihinde "Kremençuk İşbirliğine Davet Eder" programı düzenlenecektir.
Poltava Valiliği, Kremençuk Belediyesi tarafından organize edilen söz konusu program çerçevesinde Valilik, Belediye ve Kremençuk Yatırım Merkezi yetkililerinin konuşmaları ve otomotiv sektöründe çalışan şirketlerin sunumları yapılacak, panel ve karşılıklı görüşmeler düzenlenecek. Öğleden sonra, otomotiv sektöründeki yatırım projelerine ev sahipliği yapabilecek 168,55 hektarlık "Merkez Sanayi Parkı"na ve bölgedeki mevcut otomotiv fabrikalarına ziyaretler düzenlenecek, otomotiv imalatları için uygun olan Greenfield ve Brownfield arazilerinin ilgililere gösterilmesi planlanıyor.
Yabancı misafirlerin ilgi alanları ve konuşma yapma konuları belli olduktan sonra söz konusu programın son hali ek olarak duyurulacaktır. Programa katılmak isteyenlerin Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu'na en geç 4 Ocak 2013 gününe kadar bilgi vermeleri rica olunur.

* * *
Ukrayna nakliye şirketlerinin kullanacağı uluslararası yük taşıma izin belgelerinin düzenlenmesine ve Ukrayna Yol Güvenliği Kurumu'nun görevlerine ilişkin bir açıklama

* * *

22 Aralık 2011 tarihinde imzalanan Ukrayna Bakanlar Kurulu ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Vatandaşların Karşılıklı Seyahatlerine İlişkin Usullere Dair Anlaşma 1 Ağustos 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. İşbu Anlaşmaya göre, Ukrayna ve Türkiye vatandaşları, adı geçen ülkelerde karşılıklı olarak 30 güne kadar vizesiz kalabilecekler.
Başkonsolosluğun bu konuyla ilgili olarak düzenlediği duyuru yazısını şu linkten indirebilirsiniz.

* * *

5-22 Nisan tarihleri arasında İstanbul Modern Sanatlar Galerisinde (İMGS, Barbaros Bulvarı 143/1 Balmumcu/İstanbul) “Dört dörtlük sanat ve Ukrayna” resim sergisi düzenlendi. Sergide Yana Golubyatnikova, Olga Odalchuk, Mykola Mogilat ve Oleksandr Meyerson'un tabloları sergilendi.* * *
2 Mart 2012 tarihinde Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu’nun diplomatları; Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi’nin yönetimi ve üyeleri, bölgede yaşayıp derneğe üye olan Ukraynalı öğrenciler ve Ukrayna vatandaşlarıyla görüşme yaptılar. Toplantıya katılanlara Ukrayna ile Türkiye arasındaki ilişkilerin şimdiki durumu, iki ülkemizin vize, ticaret, ekonomi, eğitim ve diğer alanlardaki ilişkilerini düzenleyen mevzuatın gelişmesi, Ukrayna Parlamento seçimleri hazırlıkları ve Başkonsolosluğu’nun faaliyeti hakkında bilgi verildi.
Başkonsolosluk çalışanları, görev ve sorumlukalanlarını anlattılar. Ayrıca katılımcıların çeşitli soruları da cevaplandırıldı.
Samimi dostluk havası içinde geçen toplantıda işbirliği geliştirme yollarıyla ilgili olarak yapılan fikir alışverişi sonucunda Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nde Ukraynaca kursunun açılması, 2011 yılında kurulan Ukrayna Dostları Derneği’nin faaliyete geçirilmesi, ayrıca Türkiye'deki üniversitelerde okuyan Ukraynalı öğrencilerle toplantı düzenleme konusunda mutabık kalındı.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği - 02.03.2012Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği - 02.03.2012Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği - 02.03.2012 Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği - 02.03.2012


* * *
İstanbul Ticaret Odası ve ICC Ukraine tarafından Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu'nun desteğiyle İstanbul Ticaret Odası'nda 23-24 Şubat 2012 tarihlerinde “Türkiye-Ukrayna İşbirliği'nin Netice, Perspektif ve Gerçekleri” İş Forumu düzenlendi.
İTO'nun "Ticaret" gazetesinde yayımlanan Forum hakkındaki makaleyi okuyunuz.

Бізнес-форумФорумФорумФорум

* * *
Kırım Özerk Cumhuriyeti Turizm Bakanlığı, İstanbul'daki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde 9 ile 12 Şubat 2012 tarihleri arasında düzenlenen 16. EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'na katılıp, Kırım'ın tatil tesislerinin, tedavi merkezlerinin ve tarihi yerlerinin tanıtımını yaptı.

EMITT FuarıEmitt-2012 Fuarında Kırım standıEmitt-2012 Fuarında Kırım standıEmitt-2012 Fuarında Kırım standıEmitt-2012 Fuarında Kırım standıEmitt-2012 Fuarında Kırım standı

* * *
24-27 Kasım 2011 tarihlerinde TÜYAP tarafından düzenlenen Logist Eurasia 2011 fuarına Ukrayna'dan Kherson ve Mariupol limanları, Ukrport Limanlar Derneği, Liski Devlet İşletmesi ve Plaske A.Ş. demiryolları operatörleri, Fosdyke Ltd. lojistik şirketi ve Seylla Trans nakliye şirketi katıldı. Daha ayrıntılı bilgiler için tıklayınız.
* * *
22 Kasım 2011 tarihinde İstanbul'da Ukrayna Yatırımlar ve Ulusal Projeler Devlet Ajansı tarafından yönetilen en önemli yatırım projelerinin sunumu düzenlendi. Toplantının evsahipliğini İstanbul Ticaret Odası yaptı. “LNG – Terminali”, “Doğanın Enerjisi”, “Açık Dünya”, “Olimpiyat Umudu 2022” ve “Temiz Şehir” adlı projeler, Ukrayna Cumhurbaşkanı'nın himayesinde gerçekleştirilecektir. Projelerle ilgili ayrıntılı bilgiler için tıklayınız.

Vladyslav Kaskiv  Sergiy Korsunsky  RoadShow-Istanbul  ITO-road-show

* * *
3 Kasım 2011 tarihinde Ukrayna Kültür Derneğinde Ukrayna İstanbul Taras Şevçenko Lisesinin öğrencileri Dinamo Kiev futbolcularıyla görüştüler. Öğrencilerin soruları Serhiy Rebrov, Artem Kıçak ve kaleci antrenörü Mıkhaylo Mıkhaylov yanıtladılar. Görüşmeden sonra çocuklar Dinamo futbolcularının imzalarını aldılar.

* * *

1 Kasım 2011 tarihinde Ukrayna Kültür Derneğinde Ukrayna İstanbul Taras Şevçenko Lisesinin öğrencileri bilinen Ukrayna yazarlarıyla görüştüler. Yurko Vınnıçuk, Pavlo Volvaç, Andriy Kurkov, Andriy Lyubka, Maria Matios, Yevhen Polojiy, Oleksandr Şokalo, Yuriy Şçerbak olmak üzere yazar heyeti, Dialog Avrasya platformunun organize ettiği yuvarlak masaya katılmak üzere İstanbul'a geldi.
Ukrayna Cumhurbaşkanı
Ukrayna HükümetiUkrayna Parlamentosu
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı
Ukrayna Hakkında Her Şey
Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası
UKRİNFORM Ukrayna Ulusal Haber Ajansı (İngilizce)
Viking Treni: Karadeniz'den Baltik Denizi'ne trenle yük taşıma


UKRAYNA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU
Adakale Sok. No:13 Şenlikköy - Florya Bakırköy 34153 İstanbul /Türkiye
Tel.: +90-212-6622541 Faks: +90-212-6621876 E-mail: gc_tr@mfa.gov.ua